Duyurular

GAZİANTEP SERBEST BÖLGESİ 31.12.2019 İŞLEM HACMİ 84.749.297 $ OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.SERBEST BÖLGELERDEKİ ÜSTYAPI VE TAŞINMAZLARIN TAHSİSİ,DEVRİ,SATIŞI VE TALEBE UYGUN OLMAYAN TAŞINMAZLARA İLİŞKİN 2012/3 SAYILI GENELGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR.SERBEST BÖLGE ADRESLİ MALLAR' A İLİŞKİN 2018/1 VE 2003/2 SAYILI GENELGELERDE DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTIRGAZİANTEP SERBEST BÖLGESİ 31.12.2017 İŞLEM HACMİ 33.244.742 $ OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.2017/ 5 SAYILI GENELGE İLE MAL GİRİŞ ÇIKIŞLARINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTIRSERBEST BÖLGELERDEN BAŞKA BİR ÜLKEYE YAPILAN SATIŞLARIN TÜRKİYE İHRACAT KREDİ BANKASI A.Ş.'NİN KREDİ, SİGORTA VE GARANTİ HİZMETLERİNDEN YARARLANDIRILMASI HAKKINDA TEBLİĞ YAYIMLANDISERBEST BÖLGELER BİLGİSAYAR UYGULAMA PROGRAMINDA GİRİŞ İZİN BELGESİ VE TAŞIT PULU İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER.SERBEST BÖLGELERDEKİ ÜSTYAPI VE TAŞINMAZLARIN TAHSİSİ,DEVRİ,SATIŞI VE TALEBE UYGUN OLMAYAN TAŞINMAZLARA İLİŞKİN GENELGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR 2014/5 SAYILI GENELGEGAZİANTEP SERBEST BÖLGESİ 31.12.2014 İŞLEM HACMİ 134.454.581 $ OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.Yeni Teşvik Sistemi (Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar)KULLANICI FİRMA YETKİLİLERİ TARAFINDAN MÜRACAAT YAPILDIĞI TAKTİRDE HAFTA SONU,BAYRAM VE RESMİ TATİLLERDE İŞLEMLERİN AKSATILMADAN YAPILABİLMESİ İÇİN BÖLGEDE YETERLİ PERSONEL BULUNABİLECEKTİR.12.12.2011
2023'E DOĞRU ÖZEL EKONOMİ BÖLGELERİ ÇALIŞTAYI 9-10 ARALIK'TA GAZİANTEP'TE YAPILDI

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Serbest Bölgeler Meclisi tarafından düzenlenen ‘2023'e Doğru Özel Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı’ Gaziantep'te yapıldı.***

 

Toplantıya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı, GTO Başkanı Mehmet Aslan, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, GTB Başkanı Ömer Çelik, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile serbest bölge temsilcileri, ilgili kurum ve kuruluş bürokratları ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Toplantıda konuşan TOBB Serbest Bölgeler Meclisi ve Gaziantep Serbest Bölgesi (GASBAŞ) Başkanı Mehmet Özmen, "2004 yılında serbest bölgeleri yanlış tanıyan bürokrasimiz ve IMF'in de baskılarıyla yapılan mevzuat değişikliğine kadar serbest bölgeler ülke ekonomisinde azımsanmayacak bir güç ve model olmayı başarmıştır. Ancak 2004 yılındaki 5084 sayılı yasa değişikliğiyle serbest bölgeler adeta kurban verilmiş, varlık nedenleri sorgulanır noktaya itilmiştir. Geride bıraktığımız zaman içerisinde serbest bölgelerin düşen trendinde kaybeden sadece serbest bölgeler değil, Türkiye olmuştur" dedi.

 

Özmen, şunları söyledi:

 

"Bugün, yapılacak çalıştayı serbest bölgeler için bir fırsat olarak değerlendirmemiz gerekmektedir. Her şeye yeniden başlayalım. Yeni şeyler söylemek için konjonktürel yapı her zamankinden çok daha uygun. Türkiye artık güçlü ve umut vadeden bir ekonomiye sahip. Bir zamanlar Türkiye masası şeflerinin bile adını ezberlediğimiz IMF'nin, bugün başkanının kim olduğunu bilmediğimiz bu güzel günleri yaşıyoruz. Geçmişte kobaya çevrilen Türkiye ekonomisi, artık AB ülkelerinde ekonomik model olarak incelenmektedir. İşte bu konjonktürel fırsatlar içerisinde ve yeni bir anlayışla serbest bölgelerin geleceğini hep birlikte masaya koyacağız. Yeni şeyler söylemek lazım dedik ve yeni bir kavram ortaya çıktı; yeni nesil serbest bölgeler.

 

Sayın bakanımız Zafer Çağlayan tarafından Mersin’de kamuoyu ile paylaşılan bu kavram hepimizi heyecanlandırmıştır. Nitekim kavramsal olarak da bu yeni anlayışın adı ortaya çıktı ki, Özel Ekonomi Bölgeleri. Hedef belli; serbest bölgeleri yapılandırmak ve yeniden ayağa kaldırmak, misyonunu eskisinden daha iddialı ve yüksek bir noktaya kavuşturmak. Artık yeni bir sayfa açılıyor. Umutlarımız yeşeriyor. Başladığımıza göre, bitirebileceğimizi ve hedefe ulaşacağımızı biliyorum.

 

Ekonomi Bakanlığımız, yeniden yapılanma arayışları sürecinde, biz serbest bölgeleri hep olayın içerisinde tutup, beklentilerimizi an be an dinlemiştir. Türkiye'ye örnek olabilecek bir birliktelikle bu arayışlar sürdürüldü. Serbest Bölgeler olarak çalışmaların hep öznesi ve en önemli parçası olduk. Bu anlayış, yeni yapının sağlıklı ve işler bir vasıfta oluşması için hayati bir önem taşıyor" diyen Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Özel Ekonomi Bölgeleri kavramının bizim için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Serbest Bölgeler olarak çok sıkıntılı bir 7 yıl geçirdik ama Özel Ekonomi Bölgeleri yapılanmasıyla birlikte bu 7 yılın açığını kısa sürede kapatabilecek bir potansiyele kısa zamanda ulaşabileceğimize inanıyorum. Bunun için pek çok gerekçem var. Öncelikle Türkiye artık eski Türkiye değil. Eskiden sadece jeopolitik konumuyla öne çıkarılmaya çalışılan Türkiye, artık bir ekonomik güç haline geldi. İşte, Özel Ekonomi Bölgeleri'nin özellikle bu dönemde Türkiye ekonomisine büyük itici güç olacağına inanıyorum. İyi yapılandırılmış bir özel ekonomi bölgeleri anlayışı ile dış ticaret dengelerimizi de kısa sürede lehimize çevirebileceğimizden kuşkum yok.

 

Özel Ekonomi Bölgeleri anlayışı yabancı sermayeye bakış açımızı yeniden sorgulamak için de bir fırsat olmalıdır. Türkiye'de yabancı sermayenin kalıcı ve katma değer yaratan bir misyon üstlenmesini istiyorsak Özel Ekonomi Bölgeleri'ni yapılandırırken, bu duruma özel bir önem vermemiz gerekiyor. Çünkü iyi yapılandırılmış, yani cazip hale getirilmiş özel ekonomi bölgeleri, Türkiye'ye uzun vadeli yabancı yatırımcı getirecek, çok güçlü bir enstrüman haline gelecektir. Özel Ekonomi Bölgelerini, altyapı ve fırsat olanakları açısından en az OSB'ler kadar iyi ve mevcut serbest bölgelerden çok daha güçlü ve cazip kılacak formüller üretmeliyiz. Tüm bu doğruları yan yana koyarak oluşturacağımız özel ekonomi bölgelerinin 2023 hedefi biz özel sektöre göre 100 milyar dolardır. Ancak sayın bakanımızın bu rakamı az bularak daha yüksek bir hedef koyacağına ben eminim."

 

GSO BAŞKANI KONUKOĞLU

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, serbest bölgelerin artık tıkanma noktasına geldiğini ifade etti. Türkiye'nin 2023 yılı hedefinin 500 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, "Gaziantep olarak biz de 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

 

GTO BAŞKANI ASLAN

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, Suriye konusunun Gaziantep için çok önemli olduğunu belirterek, "Suriye üzerinden Körfez ülkelerine ulaşan firmalarımız büyük sıkıntı içerisinde. Bankalar Birliği ve Eximbank'a bu konuda büyük görevler düşüyor. Sıkıntı içerisinde bulunan bu firmalarımıza destek olmaları gerekiyor.

 

Sanki bir ucundan da olsa Suriye'ye girmek gibi bir hissiyatımız var. Tezkereye ‘Hayır’ dediğimizde başımıza çuval geçirenler, ‘Ağam paşam’ diyerek bu aralar bizi çok ziyaret eder oldular. Suriye bizim bin yıllık komşumuz, akrabalık bağlarımız var" dedi.

 

Aslan, ihracatın sigortasının da elzem olduğuna dikkat çekerek, bu değişiklikle birlikte özellikle Irak'a yapılan ihracatın katlanacağını ifade etti.

 

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, bir Gaziantepli olarak Gaziantep'teki değişim ve dönüşümü görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Türkiye ihracatı yılda ortalama yüzde 20 artarken, Gaziantep'in ihracatı yüzde 40 artıyor. Gaziantep'i, ihracat artışında Türkiye'yi ikiye katladığı için tebrik ediyoruz. Serbest bölge demek ihracat demek. Serbest bölgelerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Serbest bölgeler 2023 hedefi için önemli bir aracı konumundadır. Serbest bölgeler artık yerini Özel Ekonomi Bölgelerine bırakmalı" şeklinde konuştu.

 

EKONOMİ BAKANI ÇAĞLAYAN

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Türkiye'nin ekonomik gelişimini anlattı. Dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik ortamın eskisi gibi olmadığını kaydeden Çağlayan, rekabet yarışının gün geçtikçe daha zor hale geldiğini vurguladı. Pasta küçüldükçe paylaşan sayısının arttığına işaret eden Çağlayan, Türkiye'nin dünya ekonomisinde söz sahibi konumuna geldiğini, tüm dünyayı izleyen ve gözleyen bir yapıya ulaştığını vurgulayarak, artık ülkenin yeni konsept değişikliğine gittiğini ifade etti.

 

2023 için koydukları hedefleri hatırlatan Bakan Çağlayan, "Türkiye'nin dünya ekonomi sıralamasındaki yerini yükseltmek, demokratik hak ve kişisel özgürlüklerin en fazla yaygınlaştığı bir ortam oluşturmak, kişi başına düşen gelirin 25 bin dolar seviyesini geçtiği, insanca bir yaşam ortamı ve dünyanın ilk 10'da oynayan bir ülkesi olmak, ihracat odaklı büyüme stratejisi geliştirmek gibi iddialı hedefleri koyduk. Bunları bal gibi başarırız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" dedi.

 

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI ŞAHİN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, 2001 yılında Türkiye'nin yaşadığı krizi Türkiye'nin yeni yaşadığını belirterek, "Bir zamanlar Avrupa'nın hasta adamı ayağa kalkıyor ve bütün Avrupa'ya, bütün Amerika'ya, tüm dünyaya örnek oluyor. Biz birlikte gücümüzü birleştirerek bunu başardık" dedi.

 

Özel bölge kavramının çok önemli olduğunu, kendisinin de üretimin içinden geldiğini ifade eden Bakan Şahin, "Paradan para kazanmak kolay ama alın teriyle, milletin ekmeğini büyütmek için çıktığın yolculuk her zaman zordur, her zaman çukuru vardır, tümsekleri vardır, engelleri vardır. O yüzden yüreğinizde sevdanız varsa sanayicilik yapabilirsiniz, üretime katkıda bulunabilirsiniz, zoru tercih edebilirsiniz" şeklinde konuştu.

 

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, 1980 sonrası Türkiye'nin dışa açık ekonomiye dönüştürülmesinde serbest bölgelerin önemini ortaya koyduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

 

"Türkiye'nin ekonomisine serbest bölgeler çok büyük katkılar sağlamıştır. 12 yıl sonrası için 2 trilyonu aşan bir ekonomi olmak dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. Bunun için yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Son yıllarda ortaya konulan olumlu makroekonomik gelişmelere rağmen halen yatırım ortamını geliştirmek durumundayız. Yatırım ortamını, yatırım iklimini rakiplerimizle eşit şartlara getirmemiz lazım.

 

Sanayi ve ihracatımızın ağırlığı ortak teknolojiye dayalı durumda. En büyük ekonomiler durumundayız ama ileri teknolojiler konusunda ilk 20'ye giremiyoruz. Rakamsal anlamda ekonomimizin büyümesiyle yetinmemeliyiz. Orta teknolojiden yüksek teknolojiye hep beraber bu geçişi sağlamalıyız. Bu noktada yeni bir serbest bölge anlayışına ihtiyacımız var. Yeni bölge kavramı hem serbest bölgelerin, hem OSB'lerin, hem de teknoparkların bir karışımı olmak durumundadır. Özel ekonomi bölgeleri mutlaka üretim şehirleri olarak tasarlanmalıdır. Artık herkes bu yeni özel ekonomi bölgeleri için yarış halinde. Türkiye'nin geleceğinde herkes bu kilometre taşına katkı sağlayarak birer taş koyacak. Artık daha büyük düşünmek zorundayız."

 

Toplantı sonunda TOBB Serbest Bölgeler Meclis Başkanı Mehmet Özmen tarafından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na yöreye özgü bakır işi hediye edildi.


Diğer Haberler ve Duyurlar
Gaziantep Valisi'nden bölgemize ziyaret
GAZİANTEP SERBEST BÖLGESİ 31.12.2019 İŞLEM HACMİ 84.749.297 $ OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.
SERBEST BÖLGELERDEKİ ÜSTYAPI VE TAŞINMAZLARIN TAHSİSİ,DEVRİ,SATIŞI VE TALEBE UYGUN OLMAYAN TAŞINMAZLARA İLİŞKİN 2012/3 SAYILI GENELGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR.
SERBEST BÖLGE ADRESLİ MALLAR' A İLİŞKİN 2018/1 VE 2003/2 SAYILI GENELGELERDE DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTIR
GAZİANTEP SERBEST BÖLGESİ 31.12.2017 İŞLEM HACMİ 33.244.742 $ OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.
2017/ 5 SAYILI GENELGE İLE MAL GİRİŞ ÇIKIŞLARINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTIR
İran Ankara Büyükelçisi Alireza Bıkdelı GASBAŞ’ı ziyaret etti
SERBEST BÖLGELERDEKİ ÜSTYAPI VE TAŞINMAZLARIN TAHSİSİ,DEVRİ,SATIŞI VE TALEBE UYGUN OLMAYAN TAŞINMAZLARA İLİŞKİN GENELGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR 2014/5 SAYILI GENELGE
SERBEST BÖLGELER BİLGİSAYAR UYGULAMA PROGRAMINDA GİRİŞ İZİN BELGESİ VE TAŞIT PULU İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER.
SERBEST BÖLGELERDEN BAŞKA BİR ÜLKEYE YAPILAN SATIŞLARIN TÜRKİYE İHRACAT KREDİ BANKASI A.Ş.'NİN KREDİ, SİGORTA VE GARANTİ HİZMETLERİNDEN YARARLANDIRILMASI HAKKINDA TEBLİĞ YAYIMLANDI
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKÇİ Gaziantep Serbest Bölgesi'ni (GASBAŞ) ziyaret etti.
GASBAŞ GENEL KURULU YAPILDI
GAZİANTEP SERBEST BÖLGESİ 31.12.2014 İŞLEM HACMİ 134.454.581 $ OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.
GASBAŞ GENEL KURULU YAPILDI
TOBB-TÜRKİYE SERBEST BÖLGELER MECLİS TOPLANTISI BURSA'DA YAPILDI
Gaziantep Emniyet Müdürü Aydın Gasbaş'ı Ziyaret etti.
Yeni Teşvik Sistemi (Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar)
TOBB-TÜRKİYE SERBEST BÖLGELER MECLİS TOPLANTISI ANTALYA DA YAPILDI
Gaziantep Valisi Sayın Erdal ATA 'dan GASBAS' a ziyaret.
2023'E DOĞRU ÖZEL EKONOMİ BÖLGELERİ ÇALIŞTAYI 9-10 ARALIK'TA GAZİANTEP'TE YAPILDI
Özmen’den Ankara Valisi Sayın Alâaddin YÜKSEL 'e ziyaret
Özmen’den Bakan Çağlayan’a ziyaret
Özmen’den Bakan Çağlayan’a Teşekkür Plaketi
SERBEST BÖLGELER KOORDİNASYON TOPLANTISI KAYSERİDE GERÇEKLEŞTİ.
YENİ NESİL SERBEST BÖLGELER TOPLANTISI ANKARADA YAPILDI
KULLANICI FİRMA YETKİLİLERİ TARAFINDAN MÜRACAAT YAPILDIĞI TAKTİRDE HAFTA SONU,BAYRAM VE RESMİ TATİLLERDE İŞLEMLERİN AKSATILMADAN YAPILABİLMESİ İÇİN BÖLGEDE YETERLİ PERSONEL BULUNABİLECEKTİR.
İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ CAFER YILMAZ’ DAN GAZİANTEP SERBEST BÖLGESİNE ZİYARET
GAZİANTEP SERBEST BÖLGESİNE GAZİANTEP LOGOSU KULLANIM BELGESİ VERİLDİ
GASBAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET ÖZMEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ EMNİYET MÜDÜRÜ SÜLEYMAN OĞUZ'U ZİYARET ETTİLER.
SERBEST BÖLGELERDEKİ VERGİ İSTİSNALARINDAN YARARLANILABİLMESİ İÇİN SERBEST BÖLGE FAALİYET TASDİK RAPORUNUN EN GEÇ FAALİYETTE BULUNULAN TAKVİM YILINI TAKİP EDEN YILIN ŞUBAT AYININ 15.'İNCİ GÜNÜ VERGİ DAİRESİNE TESLİM EDİLMESİ GEREKİYOR


ÖRNEK SANAYİ SİTESİ DERNEĞİ GASBAŞ'I ZİYARET ETTİ
TÜRKİYE SERBEST BÖLGELER MECLİSİ, MEHMET ÖZMEN İLE 'DEVAM ' DEDİ.
MEHMET ÖZMEN TOBB SEKTÖR MECLİSİ BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ.
 

Copyright © 2007 GASBAŞ Gaziantep Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.